Nigdy dotąd natura nie skoncentrowała takiego bogactwa cennych składników odżywczych na tak małej przestrzeni, jak w ziarnie kakaowym.
~ Alexander von Humboldt, przyrodnik
O kakao
“Pokarm Bogów”
Theobroma Cacao – wywodzi się z greckich słów θεoς (theos = bóg) oraz βρῶμα (broma = pożywienie) “Pożywienie Bogów”. Cacao od Cacahuatl z języku Nahuatl.
Kakaowiec to wiecznie zielone drzewo, które kwitnie i owocuje przez cały rok. Jego owoce zawierają od 20 do 60 nasion – ziaren.
Napój miłości
Dr David Lewis, z Uniwersytetu Sussex w swoich badaniach z 2007 roku porównywał wpływ na ekscytację w ciele pomiędzy namiętnym całowaniem, a trzymaniem w buzi 60% gorzkiej czekolady. Okazało się, że czekolada miała 4-krotnie dłuższy efekt wzbudzenia przyjemności i pobudzenia zarówno serca jak i aktywności w mózgu u badanych.
“Smak kakao to prawdziwy smak miłości”
Dzieje się tak dlatego, że kakao zawiera w sobie substancje, które aktywnie na nas oddziałują m.in. Teobromina, Fenyloetyloamina i Anandamid (kannabinoid).
Naturalny antydepresant
Kakao uznaje się za naturalny antydepresant. Zgodnie z badaniami wykonanymi na Uniwersytecie Londyńskim z przetestowanych 13,626 dorosłych Ci, którzy w ciągu 24 godzin spożywali gorzką czekoladę byli o 70% mniej skłonni do zgłaszania uczucia depresji.
“Po wodzie kakao jest najzdrowszą substancją, jaką można włożyć do ust. Może z łatwością zastąpić wiele leków psychiatrycznych poprawiających nastrój, a ponadto wytwarza w mózgu tę samą chemię, która pojawia się, gdy się zakochujemy.”
~ Chris Kilham - Etnobotanik
Kakao to samo zdrowie!
Poza korzystnym psychoaktywnym efektom spożywania kakao, poprawia ono krążenie, przyrost mięśni, reguluje poziom glukozy we krwi oraz wzmacnia naszą ogólną siłę.
“Dlatego też w naszym języku (Tz’utujil) nazywa się Kokow. Kow - to siła”.
~ Tata Pedro Cruz
Flawonoidy zawarte w kakao zgodnie z badaniami na uniwersytecie w Birmingham potrafią nawet potroić maksymalne dotlenienie mózgu.
Pozytywnemu oddziaływaniu 100% kakao na nasze zdrowie poświęcimy osobny artykuł na tej stronie.
Wybieraj swoje kakao świadomie
Ze względu na dużą ilość nadużyć w dzisiejszych czasach przy produkcji kakao, przede wszystkim w Afryce – mowa tu o niewolnictwie, obozach pracy i zmuszaniu dzieci (nawet 1.8 milionów dzieci) – zwracamy wszystkim uwagę na to, że warto mieć świadomość skąd kupuje się kakao i wyroby. Często afrykańskie kakao jest tańsze na rynku niż kakao z Ameryki Łacińskiej, ale należy sprawdzić, czy zostało ono wyprodukowane w sposób etyczny.
Nasze kakao w GraciasCacao.pl jest pozyskiwane z zaufanych źródeł we współpracy z lokalnymi kooperatywami i rodzinnymi biznesami w krajach jego pochodzenia. Przechodzi minimalną ilość obróbki, aby zachowało wszelkie wartości odżywcze trafiając do naszych klientów.
Serdecznie zapraszamy do zakupów, w naszym SKLEPIE
“Złożono przed nim owoce wszelkiego rodzaju, jakie rodziła ta okolica; jadł bardzo mało, ale od czasu do czasu likier przygotowany z kakao, o charakterze afrodyzjakalnym, jak nam powiedziano, był mu podawany w złotych kubkach.”
~ Bernal Diaz del Castillo opisując Corteza w “The True History of the Conquest of New Spain”
„Wyższość czekolady (gorącej czekolady), zarówno pod względem zdrowotnym, jak i odżywczym, wkrótce da jej taką samą przewagę nad herbatą i kawą (...) ”.
~ Thomas Jefferson w liście do Johna Adamsa, 1785
Źródła:
- William T. Stearn: Stearn’s Dictionary of Plant Names for Gardeners. London: Cassel Wellington House, 2004, s. 294. ISBN 978-0-304-36469-5.Chocolate ‘better than kissing’ http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/6558775.stm
- Scheffler, Daniel (30 September 2015). “Fine chocolates now appreciated by connoisseurs as a luxury product”. South China Morning Post.
- “Final Report on the Status of Public and Private Efforts to Eliminate the Worst Forms of Child Labor (WFCL) in the Cocoa Sectors of Cote d’Ivoire and Ghana”. Tulane University. 31 March 2011. p. 7.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3835452/ Flavanols, the Kuna, Cocoa Consumption, and Nitric Oxide Norman K. Hollenberg, M.D., Ph.D., Naomi D.L. Fisher, M.D., and Marjorie L. McCullough, Sc.D., R.D.
- https://www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190802145458.htm University College London “People who eat dark chocolate less likely to be depressed” August 2, 2019
- https://research.birmingham.ac.uk/ “Dietary flavanols improve cerebral cortical oxygenation and cognition in healthy adults”.