kakao a woreczek żółciowy

Kakao a woreczek żółciowy

Kakao, szczególnie w formie 100%, jest uważane za bogate źródło wielu substancji bioaktywnych, które mają potencjalne korzyści zdrowotne. Woreczek żółciowy to ważny, choć niewielki organ w naszym ciele. Sprawdźmy w jaki sposób 100% kakao wpływa na funkcjonowanie woreczka żółciowego oraz jakie skutki może mieć jego spożywanie przez osoby, które zostały poddane cholecystektomii, czyli operacji usunięcia woreczka żółciowego.

1. Co to jest 100% Kakao?

100% kakao to produkt otrzymywany z ziaren kakaowca. W przeciwieństwie do kakao odtłuszczonego, 100% kakao zawiera wszystkie naturalne tłuszcze. Jest bogate w flawonoidy, teobrominę, magnez oraz wiele innych składników odżywczych.

2. Funkcje woreczka żółciowego

Woreczek żółciowy jest małym workiem pod wątrobą, który przechowuje żółć – płyn produkowany przez wątrobę, pomagający w trawieniu tłuszczów. Kiedy jemy, woreczek żółciowy kurczy się i uwalnia żółć do dwunastnicy, gdzie pomaga ona rozkładać tłuszcze na mniejsze cząsteczki, aby mogły być dalej trawione i wchłonięte.

3. Wpływ 100% Kakao na woreczek żółciowy

Flawonoidy obecne w kakao mogą wpłynąć na zdolność woreczka żółciowego do kurczenia się i wydzielania żółci. Istnieją badania sugerujące, że flawonoidy mogą stymulować wydzielanie żółci, co może być korzystne dla trawienia tłuszczów. Jednak osoby z kamieniami żółciowymi powinny zachować ostrożność, ponieważ nadmierne stymulowanie woreczka żółciowego może prowadzić do kolki żółciowej.

Ponadto, 100% kakao, jako produkt bogaty w tłuszcze, może stymulować woreczek żółciowy do uwalniania żółci w celu wspomagania trawienia tłuszczów.

4. 100% Kakao dla osób bez woreczka żółciowego

Dla osób, które przeszły cholecystektomię, brak woreczka żółciowego oznacza, że żółć wciąż jest produkowana przez wątrobę, ale jest uwalniana bezpośrednio do jelit w małych ilościach, niezależnie od spożywania pokarmów. W przypadku spożywania pokarmów bogatych w tłuszcze, takich jak 100% kakao, może to prowadzić do niestrawności, ponieważ nie ma wystarczającej ilości żółci do trawienia dużych ilości tłuszczu.

5. Wskazówki dla Osób Spożywających 100% Kakao bez woreczka żółciowego

  • Zacznij od małych ilości i obserwuj, jak twoje ciało reaguje. Jeśli wystąpią objawy niestrawności, ogranicz spożycie.
  • Rozważ spożywanie kakao z innymi produktami, które mogą pomóc w trawieniu tłuszczów, takimi jak produkty bogate w błonnik.
  • Konsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, jeśli masz wątpliwości co do wprowadzenia 100% kakao do diety po cholecystektomii.

6. Nasze doświadczenie z osobami po wycięciu woreczka żółciowego

Na przestrzeni lat zauważyliśmy, że osoby, które nie posiadają woreczka żółciowego potrzebują uwzględnić ten fakt w dawkowaniu przyjmowanego 100% kakao. Dobrze jest zacząć od małych ilości o zobaczyć jak się osoba czuje po ok 30-40 minutach. Jeżeli pojawia się dyskomfort, potrzeba częstszego korzystania z toalety, wówczas może to oznaczać, że kakao może działać drażniąco. Takich przypadków jest niewiele, ale warto mieć to na uwadze.

Dobrym sposobem może być przyjęcie kakao z większą ilością ciepłej wody, czyli zmniejszyć proporcję kakao w stosunku do wody.

Osoby pijące kakao, a nie posiadające woreczka żółciowego zauważyły i zgłaszały nam również fakt, że różne odmiany kakao działają u nich inaczej na procesy trawienne. Odmiana Arriba, którą oferujemy w naszym sklepie okazywała się lżejsza, łagodniejsza dla układu trawiennego niż np. odmiana znana jako Criollo, która odbierana jest często jako intensywniejsza, “cięższa” dla trawienia.

W razie wszelkich wątpliwości polecamy konsultację z lekarzem lub dietetykiem.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego SKLEPU, aby poznać oferowane przez nas 100% kakao 🙂

Więcej o badaniach można poczytać tutaj:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9544496/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4696435/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279386/

https://newsinhealth.nih.gov/2015/02/galled-gallbladder

https://www.emedihealth.com/nutrition/is-dark-chocolate-good-for-health

https://www.medicalnewstoday.com/articles/317196