kakao a depresja

Kakao a depresja

Kakao a depresja – czy istnieje związek pomiędzy spożyciem kakao a poprawą nastroju u osób cierpiących na depresję? Ta kwestia budzi zainteresowanie nie tylko osób chorych, ale również naukowców. W ostatnich latach przeprowadzono szereg badań na ten temat, których wyniki są interesujące i otwierają nowe perspektywy w leczeniu depresji.

Depresja to choroba psychiczna, charakteryzująca się obniżeniem nastroju, utratą zainteresowania życiem, trudnościami w odczuwaniu przyjemności, zmniejszeniem energii, zmianami w apetycie i snu, a także myślami o sobie, innych i świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych na świecie i dotyka około 300 milionów ludzi. Tradycyjne metody leczenia depresji obejmują terapię farmakologiczną oraz psychoterapię, jednak wiele osób szuka alternatywnych sposobów na poprawę swojego samopoczucia.

Dlaczego kakao?

Jednym z takich sposobów może być spożycie kakao. W badaniach nad wpływem kakao na depresję bardzo ważnym aspektem jest też rozpoznawanie, który składnik kakao jest odpowiedzialny za pozytywne działanie. Zawiera ono wiele składników odżywczych, takich jak magnez, fosfor, cynk, żelazo, a także teobrominę i anandamid, które wpływają na poprawę nastroju i samopoczucia.

Teobromina jest alkaloidem z grupy metyloksantyn, podobnym do kofeiny, ale działającym łagodniej. Wpływ teobrominy na zdrowie psychiczne związany jest z jej zdolnością do wpływania na stężenie neurotransmiterów w mózgu.

Badania

W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań mających na celu zbadanie wpływu kakao na samopoczucie osób cierpiących na depresję.

Warto zapoznać się z poniższymi badaniami:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33970709/

Wpływ na serce

Oprócz wpływu na poziom neuroprzekaźników, kakao może również wpływać na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, co jest szczególnie istotne dla osób cierpiących na depresję. Badania wykazują, że osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi są bardziej narażone na rozwój depresji. Kakao, dzięki zawartości antyoksydantów, może przyczynić się do ochrony serca i naczyń krwionośnych.

Wnioski

Podsumowując, badania naukowe wskazują na związek między spożyciem kakao a redukcją objawów depresji. Kakao może wpływać na poziom neuroprzekaźników, poprawiać funkcje poznawcze, a także przyczyniać się do ochrony układu sercowo-naczyniowego. Choć wyniki tych badań są obiecujące, ważne jest zauważenie, że kakao nie powinno być używane jako zamiennik konwencjonalnych metod leczenia depresji. Kakao może być pomocnym dodatkiem do kompleksowego planu leczenia, ale nie powinno być stosowane jako jedyny sposób leczenia.

Warto również zauważyć, że nie wszystkie produkty czekoladowe są równie dobre. Wiele dostępnych komercyjnie produktów czekoladowych zawiera dużo cukru i tłuszczu, co może mieć negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia. Przy wprowadzaniu kakao do diety najlepiej wybierać produkty wysokiej jakości, minimalnie przetworzone, o wysokim udziale substancji kakao.

Takie kakao możesz znaleźć w naszym internetowym SKLEPIE, do którego serdecznie zapraszamy 🙂