kakao a kawa

Korzyści z zastąpienia kawy kakao: zdrowsza alternatywa dla energii i nastroju

Jeśli szukasz sposobu na zwiększenie energii, poprawę nastroju i lepszy sen w tym samym czasie, być może nadszedł czas, aby zamienić kawę na kakao. Kawa jest napojem, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Większość ludzi nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Jednak kawa ma swoje wady, takie jak podniesienie poziomu kortyzolu, negatywny wpływ na sen, a także może prowadzić do uzależnienia od kofeiny. Czy istnieje zdrowsza alternatywa dla kawy? Odpowiedzią jest kakao, napój, który zyskuje na popularności ze względu na swoje korzyści dla zdrowia i pozytywny wpływ na nastrój.

Kakao ma więcej antyoksydantów.

Kakao ma więcej antyoksydantów niż kawa. Jest bogate zwłaszcza w katechiny i flawonoidy. Przeciwutleniacze te pomagają zwalczać wolne rodniki, które powodują uszkodzenia komórek i przyspieszają starzenie. Mogą również zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i choroby serca poprzez zapobieganie uszkodzeniom Twojego DNA lub naczyń krwionośnych. Katechiny są związane ze zmniejszeniem ryzyka chorób serca, a flawonoidy zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych, co poprawia krążenie i zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. W jednym z badań opublikowanych w The Journal of Nutrition stwierdzono, że kakao może zmniejszać ryzyko chorób serca poprzez poprawę elastyczności naczyń krwionośnych.

L-teanina

Kakao zawiera L-teaninę, uspokajający aminokwas, który jest również prekursorem serotoniny, “szczęśliwego” neuroprzekaźnika.

L-teanina jest aminokwasem, który występuje naturalnie w zielonej herbacie i niektórych rodzajach grzybów. Wspomaga relaks bez wywoływania senności, a także może pomóc w poprawie pamięci i koncentracji. W rzeczywistości jest tak skuteczna w poprawianiu nastroju, że niektóre badania wykazały, że jest bardziej skuteczna niż tradycyjne antydepresanty!

Magnez

Kakao jest również bogate w magnez, który jest ważnym składnikiem mineralnym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Magnez pomaga w utrzymaniu zdrowia kości i zębów, reguluje poziom cukru we krwi, wpływa na układ nerwowy i mięśniowy oraz pomaga w produkcji energii.

Kawa, kakao, kortyzol?

Kakao jest dobrą alternatywą dla kawy, ponieważ nie ma wpływu na kortyzol. Kortyzol jest hormonem stresu, który może powodować wzrost ciśnienia krwi, przyrost masy ciała i stłumione funkcje odpornościowe. W rzeczywistości badania pokazują, że picie kawy może faktycznie powodować uwalnianie kortyzolu przez organizm!

Wnioski

Podsumowując, kakao jest świetną alternatywą dla kawy. Jest pożywne i ma wiele korzyści zdrowotnych. Może dobre dla osób, które chcą ograniczyć spożycie kofeiny i unikać jej skutków ubocznych, takich jak kołatanie serca i trudności z zasypianiem. Przy wyborze kakao jako alternatywy dla kawy warto jednak wybierać 100% kakao, bez dodatku cukru i innych sztucznych substancji, aby cieszyć się pełnią korzyści zdrowotnych tego napoju.

Jeśli więc szukasz zdrowszego zastrzyku energii, wypij kubek ciepłego kakao. Zajrzyj do naszego SKLEPU i wybierz coś dla siebie🙂