kakao a cukrzyca

Kakao a cukrzyca

Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się nieprawidłowym poziomem cukru we krwi. W przypadku cukrzycy typu 2, który jest najczęstszy, organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub nie wykorzystuje jej prawidłowo, co prowadzi do podwyższenia poziomu cukru we krwi. Z tego powodu, osoby z cukrzycą często muszą uważać na spożywane produkty, aby uniknąć nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi.

W tym kontekście, 100% nieodtłuszczone kakao może być dobrym wyborem dla osób z cukrzycą. Nieodtłuszczone kakao to produkt pozyskiwany z nasion kakaowca, które są palone i mielone. W odróżnieniu od czekolady, nie zawiera ono dodatku cukru ani tłuszczu. Jest to czysta forma kakao, która zawiera wiele składników odżywczych, takich jak flawonoidy, antyoksydanty i magnez.

Wrażliwość na insulinę

Badania sugerują, że składniki odżywcze zawarte w kakao mogą pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi. Flawonoidy, takie jak epikatechiny, znajdujące się w kakao, mają właściwości antyoksydacyjne i mogą pomóc w ochronie komórek przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Badania wykazały, że suplementacja flawonoidami z kakao może poprawić wrażliwość na insulinę, co przyczynia się do regulacji poziomu cukru we krwi. Podobne wyniki uzyskano w innych badaniach, w których stwierdzono, że przeciwutleniacze i fitonutrienty zawarte w kakao mogą poprawić metabolizm glukozy i insuliny u zdrowych osób oraz osób z cukrzycą typu 2.

Magnez

W dodatku, kakao zawiera również magnez, który jest ważnym składnikiem odżywczym w regulacji poziomu cukru we krwi. Magnez pomaga w przetwarzaniu cukru, co pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.

Jednak, jak w przypadku każdego produktu spożywczego, należy uważać na ilość spożywanego kakao i zwracać uwagę na jakość i pochodzenie. Część produktów kakao zawiera dodatek cukru lub tłuszczu, co może wpłynąć na poziom cukru we krwi. Dlatego warto wybierać produkty z dobrej jakości kakaowca, pozyskiwanego z ekologicznych upraw.

Badania

Warto zapoznać się z badaniami dotyczącymi wpływu spożycia kakao na cukrzycę:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5745494/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5699188/

Wniosek

Podsumowując, 100% nieodtłuszczone kakao może być dobrym wyborem dla osób z cukrzycą, ponieważ zawiera składniki odżywcze, które pomagają w regulacji poziomu cukru we krwi. Jednak należy pamiętać, aby spożywać go w umiarkowanych ilościach.

Dlatego też w przypadku produktów Gracias Cacao propagujemy picie 100% kakao bez dodatku cukru lub słodzików. Zachęcamy do przejrzenia oferty w naszym SKLEPIE 🙂