adhd a cacao kakao

Kakao a ADHD

W ostatnich latach coraz więcej zwraca się uwagę na występowanie ADHD. Obserwujemy, że kakao może mieć pozytywny wpływ na redukcję objawów. Zawiera ono wiele związków bioaktywnych, które mają pozytywny wpływ na ogólne zdrowie, w tym zdrowie mózgu.

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, to zaburzenie neurobehawioralne, które objawia się trudnościami w skupianiu uwagi, nadmierną aktywnością i impulsywnością. To zaburzenie dotyka wiele dzieci i dorosłych na całym świecie, co może prowadzić do szeregu trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Składniki Kakao a potencjalne korzyści

100% kakao jest bogate w wiele składników, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie. Jednym z kluczowych składników jest flawonoid epikatechina, który jest silnym przeciwutleniaczem. Flawonoidy znane są ze swojej zdolności do neutralizowania wolnych rodników, co może pomóc w redukcji stresu oksydacyjnego w mózgu.

Kakao jest również źródłem magnezu, żelaza, cynku i innych składników mineralnych, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niektóre badania sugerują, że niedobór tych minerałów może mieć wpływ na zaostrzenie objawów ADHD, więc dostarczenie ich poprzez dietę może przynosić korzyści.

Teoria działania Kakao w kontekście ADHD

Teoretyczny mechanizm, przez który kakao może wpływać na objawy ADHD, jest złożony i wymaga dalszych badań. Jednakże, istnieją pewne hipotezy dotyczące tego wpływu:

  1. Poprawa przepływu krwi do mózgu: Flawonoidy w kakao mogą poprawiać przepływ krwi do mózgu, co może wspomagać zdolność koncentracji i funkcje poznawcze.
  2. Magnez a funkcje neurologiczne: Kakao jest również dobrym źródłem magnezu. Magnez odgrywa kluczową rolę w przewodnictwie nerwowym i funkcjach mózgu. Niedobór magnezu może prowadzić do nadmiernej pobudliwości neuronalnej, co jest charakterystyczne dla ADHD. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości magnezu może wpłynąć na poprawę tych funkcji.
  3. Cynk i żelazo a neurotransmitery: Kakao dostarcza również cynku i żelaza, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Cynk jest zaangażowany w proces produkcji neurotransmiterów, w tym dopaminy, która odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu i uwadze. Żelazo jest istotne dla transportu tlenu do mózgu i jego efektywnego wykorzystania.
  4. Kwasy tłuszczowe omega-3: Choć nie są obecne w dużych ilościach, kakao zawiera również pewne ilości kwasów tłuszczowych omega-3 (ALA). Te kwasy tłuszczowe są istotne dla zdrowia mózgu i mogą wpłynąć na funkcje poznawcze oraz regulację nastroju. Niektóre badania sugerują, że suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3 może mieć pewien wpływ na redukcję objawów ADHD.

Rozważenia praktyczne

Jeśli masz ADHD i szukasz naturalnych sposobów na poprawę swojego funkcjonowania, mogłeś już myśleć lub słyszeć o potencjalnych korzyściach kakao 100%.

Jeśli chcesz spróbować dodawać kakao 100% do swojej diety, możesz zacząć od niewielkich ilości i stopniowo zwiększać dawkę, aby zobaczyć jak na nie reagujesz. Możesz dodać kakao do smoothie, jogurtu, owsianki lub przygotować z niego gorący napój.

Jednak ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania. Kakao nie jest cudownym środkiem na ADHD. Może dostarczyć pewnych składników odżywczych, które są ważne dla zdrowego mózgu. Osoby z ADHD, które rozważają wprowadzenie zmiany diety lub suplementacji kakao, powinny skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia. Terapia ADHD powinna być oparta na rzetelnych dowodach i dostosowana do indywidualnych potrzeb każdej osoby.

Jeżeli chcesz skorzystać z dobrodziejstwa, jakie daje picie 100% kakao, zapraszamy do naszego SKLEPU


Badania warte przeczytania:

“Effect of Cocoa and Cocoa Products on Cognitive Performance in Young Adults”

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7760676/