maoi i cacao

Kakao i MAOI: Właściwości, Korzyści i Potencjalne Zagrożenia

Kakao jest cenione za swoje właściwości zdrowotne. Jednym z bardziej interesujących aspektów kakao jest zawartość fenyloetyloaminy (PEA), która w połączeniu z lekami MAOI mogą wpływać na ludzki organizm na wiele sposobów. Niewiele się o tym mówi, a uważamy, że jest to istotna kwestia, szczególnie jeżeli chodzi o świadome spożycie kakao i dzielenie się nim z innymi.

Wiodącą teorią jest to, że Kakao zawiera PEA, ale nie zawiera substancji MAOI samych w sobie, natomiast niektóre źródła, szczególnie te promujące spożycie kakao ceremonialnie podają, że może zawierać także substancje MAOI. Nie jest to natomiast poparte badaniami i pozostawiamy czytelnikom wnioski, odsyłając również do naukowych źródeł na dole artykułu.

PEA i MAOI Są to substancje, które i tak wpływają na siebie, więc wskazana jest pewna uważność w łączeniu spożycia dużych dawek kakao z niektórymi lekami i innymi substancjami psychoaktywnymi.

Fenyloetyloamina (PEA):

Fenyloetyloamina (PEA) to naturalny związek chemiczny, który występuje w wielu produktach spożywczych, w tym w kakao. Jest to neuroprzekaźnik, który wpływa na funkcje mózgu, takie jak nastrój, energia i odczucie przyjemności. Znane jest również jako “chemiczny neuroprzekaźnik miłości”, ponieważ poziom PEA w mózgu zazwyczaj wzrasta podczas zakochania. PEA działa przez zwiększanie poziomu dopaminy i noradrenaliny, dwóch innych ważnych neuroprzekaźników, które wpływają na nastrój i zachowanie.

Korzyści zdrowotne PEA:

 1. Wsparcie dla zdrowia psychicznego: Ze względu na swój wpływ na nastrój, PEA jest czasami używana jako suplement w celu wsparcia zdrowia psychicznego, w tym w leczeniu depresji i lęku.
 2. Wzrost poziomu energii: PEA może pomóc w zwiększeniu energii i wytrzymałości, co jest szczególnie korzystne dla sportowców i osób prowadzących aktywny tryb życia.
 3. Zwiększenie poczucia satysfakcji: Ze względu na swój wpływ na poziom dopaminy w mózgu, PEA może również zwiększać poczucie satysfakcji i zadowolenia po posiłku, co może być korzystne dla osób próbujących kontrolować apetyt i utrzymać zdrową wagę ciała.

Ostrzeżenia i przeciwwskazania PEA:

 1. Nadciśnienie: Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny zachować ostrożność przy spożywaniu produktów zawierających PEA, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia ciśnienia krwi.
 2. Choroby psychiczne: Osoby z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak schizofrenia czy mania, powinny unikać spożycia dużej ilości PEA, ponieważ może to pogorszyć objawy tych chorób.
 3. Zawroty głowy i uczucie oszołomienia: Niektóre osoby mogą doświadczać zawrotów głowy i uczucia oszołomienia po spożyciu dużej ilości PEA. Jeśli występują takie objawy, należy ograniczyć spożycie tego związku.

Co to są MAOI?

MAOI to skrót od inhibitorów monoaminooksydazy, których główną funkcją jest blokowanie enzymu o tej samej nazwie, odpowiedzialnego za rozkład neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina i noradrenalina, które pełnią kluczowe role w regulacji nastroju, zachowania i innych funkcji mózgu. MAOI działają poprzez blokowanie enzymu MAO, co prowadzi do zwiększenia stężenia tych neuroprzekaźników w mózgu. Z tego powodu MAOI są czasami stosowane jako leki przeciwdepresyjne, ponieważ mogą pomóc w podniesieniu nastroju i zmniejszeniu objawów depresji.

Korzyści zdrowotne MAOI

Zwiększenie poziomu neuroprzekaźników w mózgu ma wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych:

 • Poprawa nastroju: Wyższy poziom serotoniny i dopaminy może pomóc w łagodzeniu objawów depresji i zwiększać uczucie szczęścia i zadowolenia z życia.
 • Zwiększenie energii: Dopamina i noradrenalina są związane z aktywacją i pobudzeniem, więc ich zwiększenie może prowadzić do większej energii i ożywienia.
 • Poprawa funkcjonowania poznawczego: Inhibitory MAO mogą przyczyniać się do poprawy funkcjonowania poznawczego u osób cierpiących na depresję. Zwiększenie poziomu neuroprzekaźników takich jak serotonina i dopamina może prowadzić do poprawy koncentracji, pamięci i zdolności podejmowania decyzji u pacjentów z zaburzeniami nastroju, które mogą wpływać negatywnie na funkcje poznawcze.

Ostrzeżenia i przeciwwskazania MAOI

 • Interakcje z lekami: MAOI mogą niekorzystnie oddziaływać z wieloma lekami, zwłaszcza z lekami przeciwlękowymi, przeciwdepresyjnymi (np. SSRI) i lekami przeciwpsychotycznymi. Zmniejszenie aktywności enzymu monoaminooksydazy może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się neuroprzekaźników w mózgu, co może prowadzić do zagrażających życiu reakcji, takich jak zespół serotoninowy.
 • Interakcje z substancjami psychoaktywnymi: MAOI mogą również oddziaływać z niektórymi substancjami psychoaktywnymi, takimi jak alkohol, nikotyna czy narkotyki. W połączeniu z tymi substancjami mogą wystąpić nieprzewidziane efekty uboczne, takie jak zwiększenie ciśnienia krwi, bóle głowy czy uczucie dezorientacji.
 • Dieta: Osoby, które regularnie spożywają MAOI, powinny być ostrożne w wyborze diety. Niektóre pokarmy, takie jak ser pleśniowy, kiełbasa, wędliny, alkohol czy soja, mogą zawierać aminy biogenne, które mogą wchodzić w interakcje z MAOI, prowadząc do podwyższenia ciśnienia krwi lub innych działań niepożądanych.

Kakao, PEA i MAOI

Interakcja PEA zawartego w kakao z lekami MAOI może być niebezpieczna z kilku powodów. Przede wszystkim, inhibitory MAO zwiększają poziom PEA w mózgu, co może prowadzić do zbyt dużego wzrostu ciśnienia krwi, zwanej “reakcją serotoninergiczną” lub “zespół serotoninowy”. Jest to poważny stan, który może prowadzić do drgawek, udaru, a nawet śmierci.

Dlatego osoby przyjmujące leki MAOI powinny unikać spożywania dużej ilości kakao lub czekolady. Zaleca się, aby pacjenci przyjmujący te leki skonsultowali się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jakie są bezpieczne dla nich poziomy spożycia tych produktów.

Warto również zwrócić uwagę na inne produkty spożywcze, które mogą zawierać PEA. Niektóre sery, wina i piwa mogą zawierać znaczące ilości tego związku chemicznego, więc osoby przyjmujące inhibitory MAO powinny być ostrożne przy spożyciu tych produktów.

A więc czy Kakao zawiera MAOI?

PEA jest normalnie rozkładana przez enzym monoaminooksydazę (MAO), więc można mylnie sądzić, że kakao działa jako MAOI, ponieważ zawiera substancję, która jest substratem dla MAO.

Kiedy mówimy, że PEA jest substratem dla MAO, oznacza to, że PEA jest cząsteczką, która może być rozkładana przez enzym MAO w procesie chemicznym. W przypadku PEA, enzym MAO działa na nią, rozkładając ją na inne produkty, co skutkuje zmniejszeniem poziomu PEA w organizmie.

W przypadku neurotransmiterów, proces ten jest ważny dla regulacji ich poziomów w mózgu i utrzymania równowagi chemicznej w układzie nerwowym. Rozkład PEA przez MAO jest jednym ze sposobów, w jaki organizm reguluje poziomy tego neuroprzekaźnika.

Wniosek

Mamy nadzieję, że udało nam się nieco przybliżyć zawiłości związane z Kakao, MAOI i PEA. Celem powyższego tekstu jest głównie zwrócenie większej uwagi na osoby przyjmujące silne leki i spożywanie przez nich dużych ilości kakao. Sugerowane jest więc używanie mniejszych dawek oraz jak zwykle konsultacja ze specjalistą.

Zapraszamy do zapoznania się z badaniami na ten temat:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3575938/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539848/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7737959/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7901780/

https://neuro.psychiatryonline.org/doi/abs/10.1176/jnp.7.1.6?download=true&journalCode=jnp

Oraz do zakupienia 100% kakao obecnego w naszym SKLEPIE