wpływ kakao na mózg człowieka

Wpływ kakao na mózg człowieka

Kakao to naturalny produkt, który może przyczynić się do poprawy funkcjonowania mózgu. Wpływa na niego poprzez zawartość substancji takich jak flawonoidy, kofeina, teobromina i magnez.

Flawonoidy w kakao

Flawonoidy to substancje o działaniu przeciwutleniającym, które mogą pomóc chronić mózg przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Badania wykazały, że osoby spożywające kakao bogate w flawonoidy uzyskiwały lepsze wyniki w testach mierzących funkcje poznawcze.

Jedno z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Reading wykazało, że spożywanie kakao bogatego w flawonoidy przez okres od 8 tygodni wpłynęło na poprawę funkcji poznawczych, takich jak pamięć i uwaga, u starszych osób.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16794461/

Kakao a stres i lęk

Kakao może również pomóc w walce ze stresem i lękiem. Flawonoidy, zawarte w kakao, są silnymi przeciwutleniaczami, które mogą pomóc w redukcji stresu i lęku. Badania wykazują, że kakao może obniżyć poziom kortyzolu, aż o 25%. Flawonoidy mogą również poprawić przepływ krwi w mózgu, co może zmniejszyć uczucie depresji lub lęku.

Jakość snu

Kakao może również poprawić jakość snu i zmniejszyć bezsenność. Polifenole w kakao sprzyjają produkcji melatoniny, hormonu regulującego rytm dobowy i pomagającego szybciej zasnąć. To może być szczególnie korzystne dla osób, które mają trudności z zasypianiem w nocy lub z utrzymaniem snu przez całą noc.

Dotlenienie mózgu

Badania wykazują, że flawonoidy zawarte w kakao mogą zwiększyć przepływ krwi do mózgu oraz poprawę jego zdolności do korzystania z tlenu. Dotlenienie mózgu jest kluczowe dla jego prawidłowego funkcjonowania. W jednym z badań, uczestnicy, którzy pili napoje na bazie kakao, mieli lepszą pamięć niż ci, którzy nie pili kakao. Kolejne badania wykazały, że osoby, które codziennie spożywały czekoladę, miały niższe tempo spadku funkcji poznawczych niż osoby, które nie spożywały czekolady regularnie.

Magnez w kakao

Kakao jest również bogate w magnez, który jest ważnym składnikiem dla funkcjonowania mózgu. Magnez jest zaangażowany w procesy syntezy białek i przekazywania impulsów nerwowych. Niedobór magnezu może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania mózgu, takich jak problemy z pamięcią i koncentracją.

Kofeina i teobromina w kakao

Kakao zawiera również kofeinę i teobrominę, które są stymulantami układu nerwowego. Kofeina działa poprzez blokowanie receptorów adenozyny w mózgu, co prowadzi do zwiększenia poziomu neuroprzekaźników, takich jak dopamina i noradrenalina.

Teobromina natomiast działa łagodniej niż kofeina, ale również może wpłynąć na poprawę funkcji poznawczych.

Nastrój

Kakao jest znane z redukcji ryzyka wystąpienia depresji i poprawy nastroju. Zawiera tryptofan, aminokwas pomagający w produkcji serotoniny (neuroprzekaźnika, który sprawia, że czujemy się szczęśliwi).

Podsumowanie

Podsumowując, kakao może mieć korzystny wpływ na funkcje poznawcze oraz stan emocjonalny człowieka. Zawiera flawonoidy i inne korzystne związki, które poprawiają przepływ krwi do mózgu i zwiększają produkcję nowych neuronów.

Należy spożywać kakao umiarkowanie, aby cieszyć się jego korzystnymi właściwościami dla mózgu.

Gorąco polecamy nasze kakao, które znajdziesz w SKLEPIE